Białystok: Powstanie pomnik Władysława Bartoszewskiego

Wszystko wskazuje na to, że białostoczanie doczekają się pomnika Władysława Bartoszewskiego. Jest to związane, z tym że miasto rozstrzygnęło konkurs na koncepcję projektu. Jeżeli nic nie ulegnie zmianie, pomnik pojawi się na moście przed Pałacem Branickim.

Pomysł mieszkańców

Warto podkreślić (bo może nie wszyscy wiedzą), że to białostoczanie wpadli na pomysł budowy pomnika. Pomysł ten zgłoszono do Budżetu Obywatelskiego 2021 i okazało się, że poparcie jest spore – projekt zaakceptowało 2585 osób. Wypada także odnotować, że budowa pomnika ma kosztować 400 tys. zł.

Dobrze też wrócić do tego, co działo się w grudniu 2020 roku – właśnie wtedy ogłoszono konkurs związany z tym pomnikiem. Dokładnie mówiąc, chodzi o konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny, w którym brali udział absolwenci studiów wyższych. Konkurs zainteresował 18 osób, a pierwszą nagrodę otrzymał Jacek Kiciński z Gdańska. Można też powiedzieć, że w związku z tym nie pozostaje już nic innego jak rozpoczęcie negocjacji dotyczących realizacji.

Warte zaznaczenia jest też to, że podczas ogłoszenia wyników obecny był syn Władysława Bartoszewskiego – Władysław Teofil.