Bezkolizyjne skrzyżowanie w Czyżewie ułatwia komunikację

Bezkolizyjna infrastruktura drogowa w postaci nowego skrzyżowania nad torami zaczęła funkcjonować w miasteczku Czyżew, który znajduje się na linii kolejowej Warszawa – Białystok. Dzięki tej inwestycji o wartości bliskiej 40 mln zł, dofinansowanej z unijnego programu CEF „Łącząc Europę”, zarówno mieszkańcy jak i goście miasta mogą teraz łatwiej dotrzeć do części miejskiej w pobliżu stacji kolejowej. To rozwiązanie wpływa także na płynność ruchu pociągów, poprawiając ich bezpieczeństwo.

Serwis PKP Polskie Linie Kolejowe informuje, że funkcjonowanie nowej przeprawy drogowej nad torami w Czyżewie zdecydowanie usprawniło lokalną komunikację. Drogowcy, cykliści czy piesi mogą teraz swobodnie i bez obaw poruszać się nad szlakiem kolejowym prowadzącym z Warszawy do Białegostoku. Skrzyżowanie dwupoziomowe zostało wybudowane nieopodal starego przejazdu kolejowo-drogowego przy ulicy Szkolnej – jest od niego oddalone o ok. 200 m. Od stacji kolejowej dzieli je natomiast ok. 400 m. W praktyce oznacza to, że kierowcy nie muszą już marnować czasu na czekanie przy zamkniętych rogatkach.

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, wyraził satysfakcję z faktu poprawy infrastruktury w Czyżewie. Zaznaczył, że rząd Polski nie zgadza się na podział kraju na bardziej i mniej rozwinięte regiony i dąży do równomiernego wsparcia rozwoju wszystkich terenów, co ma potwierdzać realizacja takich inwestycji jak skrzyżowanie w Czyżewie. Minister podkreślił, że modernizacja przystanków oraz stacji kolejowych oraz budowa bezkolizyjnych skrzyżowań dwupoziomowych służy nie tylko poprawie komunikacji drogowej i kolejowej, ale także stanowi impuls do dalszego rozwoju danego regionu.